Forsøker skadefelling av ulv etter skader i sørlige Trøndelag

Fagleder landbruk i Oppdal kommune, Gro Aalbu, bekrefter overfor lokalavisa OPP at minst fem sau er tatt av ulv i kommunen, som ligger helt sør i Trøndelag. Statsforvalteren har gitt skadefellingstillatelse.

Nils Petter Gundersen er leder i Oppdal og Rennebu lokallag av Folkeaksjonen ny rovdyrpolitikk.

– Dette området er blant de aller største for sau i Norge, og en ulv kan virkelig gjøre mye skade om den blir værende, sier Gundersen til Rovdyr.org.

– Så vidt jeg kan forstå er det observert kadavere i et relativt stort område i retning Gauldal kommune, legger han til.

Avisa OPP siterer beitelagsleder Erling Ween Bøe på at det skal være tatt sau av ulv både i Oppdal og Rennebu.

– Det er sjelden at det er ulv i vårt område, men det er noe man alltid er litt urolig for. Ulven kan gå langt, og heller ikke her kan man bli overrasket om den skulle dukke opp, sier Gundersen.

Beitelaget setter inn ekstra mannskap til å gå tilsyn i fjellet.

– Alle som har mulighet, går rundt i områdene sine. Vi kan ikke sanke alle dyrene nå, det er en ukes arbeid, og noe vi bruker en halv måned på om høsten. Vi kan gå ekstra tilsyn og få tak i kadaverhundekvipasjer som kan søke i området, forteller Ween Bøe.

Skadefellingsområdet omfatter deler av kommunene Oppdal, Rennebu, Midtre Gauldal og Holtålen i Trøndelag og Tynset og Folldal i Innlandet, skriver OPP.