Miljødirektoratet avvisende til regjeringens ønske om lavere bestandsmål for bjørn og ulv

Miljødirektoratet publiserte onsdag to rapporter som besvarer et oppdrag fra Klima- og miljødepartementet om å gjennomføre en faglig vurdering av bestandsmålene for ulv og bjørn

Det var i mars i år at Miljødirektoratet fikk i oppdrag å gjennomføre en faglig utredning av en mulig reduksjon av gjeldende bestandsmål for ulv og brunbjørn, noe regjeringen varslet i Hurdalsplattformen høsten 2021, som en del av Støre-regjeringens mål om at «det skal føres en mer restriktiv rovdyrpolitikk»

I rapportene framgår det at direktoratet ikke anbefaler reduksjon av bestandsmålene for verken ulv eller brunbjørn.

Det nasjonale bestandsmålet for brunbjørn er i dag på 13 årlige ungekull, mens det nasjonale bestandsmålet for ulv er et intervallmål på 4–6 valpekull, hvorav 3 ungekull skal være i revir som i sin helhet ligger i Norge. Ynglinger i grenserevirer regnes som et halvt valpekull.

Bestandsmålet for bjørn er ikke noe år blitt oppfylt siden det nåværende måltallet ble fastsatt av Stortinget i 2011, mens bestandsmålet for ulv er oppfylt hvert eneste år siden det gjeldene målet ble vedtatt av nasjonalforsamlingen i 2016.

Regjerningen har ønsket at bestandsmålet for bjørn skal reduseres og at målet for ulv skal være et heltall, og ikke et intervall, og dessuten lavere enn dagens øvre grense på seks ynglinger.

I rapporten hvor direktoratet har utredet et mulig lavere bestandsmål for bjørn står det blant annet at: 

I rapporten hvor Miljødirektoratet ikke anbefaler å redusere eller endre gjeldende bestandsmål for ulv, kan blant annet følgende leses:

Rovdyr.org har kontaktet Knut Morten Vangen, som er leder i Miljødirektoratets viltseksjon for kommentarer, men han har ikke vært tilgjengelig for intervju torsdag. Vi kommer tilbake med mer de nærmeste dagene.