Eidskog-saken: Alle involverte anker tingrettens dom

Romerike og Glåmdal tingrett dømte for snart en måned siden ti menn til fengselsstraffer i en sak om ulovlig ulvejakt i Eidskog kommune i Innlandet i begynnelsen av 2025. Tre av mennene ble også dømt i tingretten for forsøk på ulovlig gaupejakt.

Mandag utløp ankefristen, og det er klart at alle de ti mennene anker saken til lagmannsretten. Ingen av mennene har erkjent straffskyld knyttet til verken ulvejakt eller gaupejakt.

Artikkelsamling Les flere artikler om Eidskog-saken

Fra før av er det klart at Økokrim også anker saken til høyere rettsinstans.

Anke fra skytter

Anne Marie Sundby er forsvarer for en mann som har erkjent å ha avlivet ei tispe 7. januar 2025, men han har stilt seg tvilende til hvorvidt det felte dyret er en ulv. 

Mannen ble i tingretten dømt til ett år og fem måneder i fengsel, i tillegg til tap av retten til jakt, fangst og felling for resten av livet. Mannen var en av de tre som også ble dømt for forsøk på ulovlig gaupejakt.

Sundby bekrefter i en SMS til Rovdyr.org mandag at hennes klient anker til lagmannsretten. 

– Ja, vi anker, skriver forsvareren.

Forsvarerne Hilde Firmann Fjellså og Anne Marie Sundby i tingretten da saken seint på våren og tidlig sommer i år. Foto: Svein Egil Hatlevik

Forsvarer Jørn Mejdell Jakobsen kan mandag kveld bekrefte at han har levert en anke på vegne av sin klient.

Hans klient er dømt for medvirkning til ulovlig ulvejakt og er dermed den eneste som er anklaget uten å ha vært ute i felt i den aktuelle perioden. Tingretten har satt straffen til 90 dagers fengsel og mener at mannen skal miste retten til jakt, fangst og felling i tre år.

– Anken dreier seg både bevisvurderingen, skyldspørsmålet og subsidiært straffeutmålingen og reaksjonsfastsettelsen, sier Jakobsen til Rovdyr.org.

Uenig i dommen

Kjetil Moe Løvberg er forsvarer for en 30 år gammel mann som er dømt til seks måneders fengsel og til fem års tap av jaktrett.

– Det er sendt inn en ankeerklæring i forrige uke, sier Løvberg til Rovdyr.org mandag kveld.

Forsvarer Barbro Røkenes representerer en av mennene i Eidskog-saken. Foto: Svein Egil Hatlevik

Advokat Barbro Røkenes representerer en 68 år gammel mann som tingretten dømte til åtte måneder i fengsel. Tingretten ville også at mannen skulle miste jaktretten i fem år. 

– Min klient er uenig i dommen og han har inngitt en fullstendig anke. Han anker over lovanvendelse og bevisvurderingen under skyldspørsmålet, saksbehandlingen, samt straffeutmålingen, herunder rettighetstapet, skriver Røkenes i en SMS til Rovdyr.org mandag kveld.

Seks har allerede sagt at de anker

Avisa Glåmdalen har allerede for over ei uke siden brakt på det rene at de resterende seks mennene i saken anker tingrettens dom. 

Dette gjelder: 

De fem siste på lista over er også dømt av tingretten til å miste jaktretten i fem år.

Økokrim anker også

Påtalemyndigheten har anket tingrettens dom på flere punkter. Blant annet gjelder Økokrims anke om bruken av straffeloven § 79 c, den såkalte mafiaparagrafen. Tingretten fant ikke grunnlag for å dømme etter denne bestemmelsen om organisert kriminalitet.

Økokrim anker dessuten utmålingen av fengselsstraff og varigheten på rettighetstapet – og i tillegg lovanvendelsen knyttet til forsøk på ulovlig gaupejakt.