Kartet øverst i artikkelen viser Statsforvalteren i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus sin avgrensing av fellingsområdet for Boksjø-reviret.
Klima- og miljødepartementet styrker overvåkingen av ulv i Boksjøreviret og oppfordrer lokale organisasjoner, kommuner og lisensjegere om å bidra, heter det i en pressemelding lørdag.
Fellingsmannskapet i Boksjøreviret har tidligere bedt om en forlengelse av fellingsperioden, men departementet har vendt tommelen ned. Den forskriftsfestede lisensfellingsperioden varer fra 1. januar til og med 15. februar.
Departementet vedtok i desember at det kunne felles ulv i tre revirer i ulvesonen i vinter. Et av disse var ulveparet i Boksjø. Så langt har det ikke blitt felt ulv i dette reviret, og det er usikkert om det fortsatt er revirmarkerende ulv i området.
– Vi har hatt folk ute i terrenget også i natt, men det er vanskelig å finne tegn etter ulv når det ikke finnes snø, sier Roy Yven, mediekontakt for fellingslaget i Boksjø, til Rovdyr.org.
Departementet har Statens naturoppsyn (SNO) om å forsterke innsatsen i Boksjø for å få bedre kunnskap om situasjonen.
– Dersom det viser seg at ulveparet befinner seg i området, vil vi raskt vurdere behovet og mulighetene for nye tiltak, sier statssekretær Kristoffer André Hansen (Ap) i Klima- og miljødepartementet i pressemeldingen.
DNA er forutsetning
En viktig forutsetning for nye tiltak er DNA-analyser som bekrefter at ulveparet fortsatt er i reviret. Departementet ber Statens naturoppsyn om å holde kontakt med lokale organisasjoner, kommuner og lisensjegere i området.
– Vi håper at mange vil bidra, slik at vi raskt får avklart om det er ulv der eller ikke, sier Hansen.
Boksjøreviret er et grenserevir som på norsk side av grensen i hovedsak ligger i Halden kommune i Østfold.
Reviret er det sørligste i landet, og over flere år har vanskelige sporingsforhold med lite snø gjort det krevende å få oversikt over ulvenes arealbruk og hvor mange individer som har tilhold i området.
– Vi har hatt en god del spor, men det har ikke vært forhold som har gjort det mulig for oss å finne urin, avføring eller annet som kan analyseres for DNA. Det er mange som har gjort en imponerende leteinnsats, sier Yven.
Kappløp om møkka
Det er statsforvalteren som avgjør grensene for hvor lisensfelling i et revir kan foregå.
– Vi har fått tildelt et fellingsområde som utgjør det jeg vil anslå til rundt 25 prosent av det samlede arealet som ulvene i dette reviret benytter. Dette er jo et grenserevir med en del områder i Sverige. Vi antar også at ulvene bruker arealer både nord og sør for det tildelte fellingsområdet. Det å finne disse dyra har ikke vært veldig enkelt under de forutsetningene vi har hatt, legger han til.
Yven har lagt merke til at departementet oppfordrer blant andre organisasjoner til å delta i sporsøk etter ulvene.
– Det finnes mange slags organisasjoner, og noen av dem er slike som skjuler spor etter ulver slik at lisensfellingslaget ikke skal finne dem. De sparker møkk ut av veier og dekker til spor i snøen. Så dette må vi regne med blir et kappløp, sier Yven.
SNO fikk 15. februar 2022 i oppdrag fra departementet å felle ulver i to revirer da lisensfellingsperioden også den gangen ble forsinket.
Lisensfelling innenfor ulvesona ble utsatt i tre uker som følge av en rettslig tvist, hvor organisasjonene NOAH – for dyrs rettigheter og Foreningen våre rovdyr krevde uttaket stanset.Felling har foregått effektivt i de to revirene Ulvåa/Risberget i Elverum og Fjornshöjden i Aurskog-Høland når det har vært sporsnø, og her er til sammen fire ulver felt i januar og februar.